RODZINA,  ZWIĄZEK

Ona: 5 języków Miłości.

Oczywistym jest, że anglik nie znający chińskiego, choćby nie wiadomo jak się starał, nie dogada się z chińczykiem nie znającym angielskiego. Mniej oczywistym jest to, że podobne trudności napotykamy w relacjach damsko-męskich. Jeśli wydaje ci się, że robisz wszystko by uszczęśliwić swoją drugą połówkę, a ona ciągle chodzi z gębą jak cmentarz, to być może nie mówicie tym samym językiem.

Od tak dawna nie padł z jego ust komplement, że gdybyś teraz go usłyszała, to chyba padłabyś z wrażenia? Nie jest przecież rzeczą dziwną, że każdy z nas lubi słyszeć miłe słowa skierowane pod swoim adresem. Dla niektórych jednak, powtarzane jak mantra „kocham Cię” może w końcu stracić na wartości. Chyba że twoim językiem miłości są SŁOWA. Wtedy takie wyznanie, powtórzone nawet po raz setny w ciągu dnia, będzie dla ciebie tak samo ważne jak to które usłyszałaś po raz pierwszy, gdzieś na początkach waszej wspólnej drogi.

Wydaje Ci się, że ma czas dla wszystkich z wyjątkiem ciebie? Najwidoczniej twoim językiem miłości jest CZAS DLA SIEBIE NAWZAJEM. Mogłabyś spędzać z nim całe dnie. Nie chodzi ci jednak o samo bycie razem, co raczej o wspólne działania, jak spacer czy rozmowa. Dla ciebie najbardziej liczy się poświęcona ci uwaga.

Masz wrażenie, że tylko tobie zależy, żeby w domu było czysto? Wkurzasz się, że on nie odnosi po sobie naczyń do kuchni (a jeśli już to robi to rzecz jasna nie wkłada ich do zmywarki)? Jeśli tak, to prawdopodobnie twoim językiem miłości są AKTY SŁUŻBY. Dla ciebie oznaką miłości jest naprawienie spłuczki, pozmywanie naczyń czy zrobienie zakupów.

Smucisz się, kiedy wraca z delegacji z Barcelony (albo od biedy z Pcina) i nic dla ciebie nie ma? Nic dziwnego, jeśli należysz do osób, których dominującym językiem miłości są PREZENTY. Czujesz się kochana, kiedy jesteś obdarowywana mniejszymi lub większymi upominkami (z okazji, a jeszcze lepiej bez okazji).

Szukasz dobrego dermatologa, bo zaczynasz podejrzewać u siebie chorobę skóry? Nie martw się, to nie musi być nic groźnego. Być może jesteś jedną z tych osób, dla których dominującym językiem miłości jest KONTAKT FIZYCZNY. Przytulanie, dotykanie i pocałunki to kwintesencja tego, czego oczekujesz.

Przeczytaj także: Nie tylko od święta, ale na co dzień.

Wszystko pięknie i ładnie, ale w jaki sposób rozpoznać jakim językiem miłości mówisz ty a jakim twoja druga połówka? Najczęściej jest tak, że naturalnie sami używamy w stosunku do drugiej osoby języka miłości, który u nas dominuje. Podobno źródła naszych językowych preferencji można upatrywać już w dzieciństwie. Zastanówcie się więc wspólnie, jaka forma spędzania czasu z rodzicami sprawiała wam najwięcej przyjemności? A jeśli, tak jak ja, lubicie mieć wszystko czarno na białym to polecam poświęcić kilka minut i rozwiązać test. Nie przerażajcie się, jeśli okaże się, że każde z was mówi innym językiem. Statystyki podają, że dotyczy to blisko 80% par. A nasze doświadczenie pokazuje, że idzie się dogadać, nawet jeśli spośród pięciu języków, każde z was włada biegle dwoma, przy czym żaden z języków nie jest dla was wspólny.

M.

On: 5 języków Miłości.

Czegokolwiek byśmy o sobie nie powiedzieli, to czy to wystarczy, by opisać kim jesteśmy? Czy zainteresowania, obecne zajęcie lub praca są w stanie wyczerpać treść słowa ,,ona” i „on”’? Możemy powiedzieć, że jej ulubiony kolor to niebieski a jego czerwony; że ona nie wyobraża sobie poranka bez kawy a on bez herbaty; że ona dorabia na waciki (i ślub) ucząc chemii i biologii, w wolnym czasie eksperymentuje w kuchni z potrawami z różnych stron świata, amatorsko robi sesje zdjęciowe i zajmuje się ich obróbką, podczas gdy on interesuje się historią, polityką międzynarodową, podróżami i dobrymi piwami. Możemy, ale czy to wystarczy? Co sprawia, że ona to ona, a on to on? To co umiemy, to co robimy, to z kim rozmawiamy? To, co mamy, co chcemy mieć, co nigdy nie będzie nam dane? Cały czas brakuje tu tego ,,czegoś”. Brakuje w tym wszystkim ducha. Bo to właśnie duch – nasze serce określa i determinuje kim jesteśmy. Serce w którym jest wielka dziura. Dziura, której nie możemy wypełnić sobą nawzajem, a którą może wypełnić tylko Bóg. Dlatego mówimy o sobie: TRÓJCA DO PARY. Bo jak pisał abp Sheen: „Żeby serce kochało, konieczna jest trójca – Kochający, kochany oraz Miłość sama.” M&M