RODZINA,  ZWIĄZEK

Ona: Kobiecość.

„Potem Pan Bóg rzekł: <<Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc>>. […] Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem. Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, mężczyzna powiedział: <<Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała! Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta>>” (Rdz 2, 18-23).

Kobieta jest koroną stworzenia, jest końcowym akcentem Boga. Czy zastanawialiście się kiedyś co Bóg chce powiedzieć światu poprzez kobietę? Tak jak i ona, tak i Bóg chce być kochany. John Eldredge w swojej książce „Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy.” przekonuje czytelników, że w serce mężczyzny włożone zostały trzy pragnienia: pragnienie stoczenia bitwy, przeżycia przygody i uratowania pięknej – zdaniem autora to właśnie one definiują istotę męskości. Jednocześnie, twierdzi on, że także w sercu kobiety znajdują się trzy istotne pragnienia – nie są one całkowicie odmienne od męskich, ale przy tym pozostają wyraźnie kobiece.

Przeczytaj także: Świat boi się prawdziwych mężczyzn.

„Chciałabym po prostu być dla kogoś najważniejsza.”

„Nie możesz mnie po prostu mieć. Musisz mnie poszukiwać, zdobywać mnie.”

Nasze marzenia z dzieciństwa o rycerzu w lśniącej zbroi, przybywającym, by nas uratować, nie są tylko dziewczęcymi fantazjami. Są czymś znacznie więcej – rdzeniem naszego kobiecego serca. Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że kobiety lubują się w filmach z wątkiem romantycznym (nawet jeśli ktoś się zarzeka, że nie cierpi komedii romantycznych, to nie wierzę, że nie odpala takowych od czasu do czasu – tak dla siebie, kocyka i kubka herbaty). Pewnego razu, kiedy wybieraliśmy film na wspólny wieczór postulowałam za jakimś romansidłem. M. spytał mnie wtedy co to w zasadzie znaczy, że coś jest dla mnie romantyczne. Nie potrafiłam mu wtedy odpowiedzieć na to pytanie. Bardzo długo wydawało mi się, że romantyczne jest właśnie to co znajduję w tych filmach – pocałunek w deszczu, kolacja przy świecach, poczta kwiatowa czy miłosne liściki pozostawione przez ukochanego w najdziwniejszych miejscach. Dziś wiem, że to jest tylko formą – formą starania się o kobiece serce. I gdybym teraz miała odpowiedzieć na tamto pytanie, to powiedziałabym że dla mnie romantyczne jest właśnie to staranie. Bo w przeciwieństwie do mężczyzny, nie każda kobieta chce stoczyć bitwę. Co więcej, kobiecie nie wystarcza, by była zauważona – ona chce być upragniona, chce by się o nią starano.

Kobieta nie jest przygodą.

„Nie chcemy przygody dla niej samej, ale dlatego, że wymaga czegoś od nas dla innych. Nie chcemy uczestniczyć w niej samotnie, chcemy mieć w niej udział z innymi.”

W podążaniu za pragnieniem przeżycia przygody, wielu mężczyzn popełnia jeden zasadniczy błąd – uznaje, że to kobieta nią jest. Uwaga! Kobieta nie jest i nie chce być przygodą – kobieta chce, aby porwało ją coś wielkiego, coś nieznanego; pragnie kogoś z kim mogłaby dzielić przygodę. A największą przygodą wcale nie jest podróż na drugi koniec świata w jego najbardziej egzotyczny zakątek. To fakt, w przygodzie o której mówię chodzi poniekąd o to, by przejść razem przez niebezpieczną dżunglę, przemierzyć pustynię, albo jak kto woli – przepłynąć ocean kajakiem. Bo przygoda o której mówię to wspólne życie. Kobieta pragnie dzielić swoje życie z mężczyzną, przy którym czuje się bezpiecznie.

„Widzicie mnie? I czy podoba się wam to, co widzicie?”

„Zewnętrzne piękno byłoby puste, gdyby nie piękno serca.”

Większość kobiet, już od dziecka czuje pewną, nazwijmy to, presję, by być piękną. W kobiecie istnieje głębokie pragnienie, by po prostu i naprawdę być piękną i cieszyć się tym. To dlatego jako dziewczynki bawimy się w przebieranie, w wesela i bale. To oczywiście jest zaledwie uzewnętrznieniem tego, o co woła serce każdej dziewczynki: „Widzicie mnie? I czy podoba się wam to, co widzicie?”. Piękne kobiece serce ma niezwykłą moc – może być prawdziwym sprzymierzeńcem mężczyzny w świecie pełnym wrogów, może mu przynieść światło kiedy ten pogrąży się w ciemności i wreszcie może go podbudować podczas gdy tak wiele rzeczy próbuje go zniszczyć.

M.

On: Kobiecość.

Czegokolwiek byśmy o sobie nie powiedzieli, to czy to wystarczy, by opisać kim jesteśmy? Czy zainteresowania, obecne zajęcie lub praca są w stanie wyczerpać treść słowa ,,ona” i „on”’? Możemy powiedzieć, że jej ulubiony kolor to niebieski a jego czerwony; że ona nie wyobraża sobie poranka bez kawy a on bez herbaty; że ona dorabia na waciki (i ślub) ucząc chemii i biologii, w wolnym czasie eksperymentuje w kuchni z potrawami z różnych stron świata, amatorsko robi sesje zdjęciowe i zajmuje się ich obróbką, podczas gdy on interesuje się historią, polityką międzynarodową, podróżami i dobrymi piwami. Możemy, ale czy to wystarczy? Co sprawia, że ona to ona, a on to on? To co umiemy, to co robimy, to z kim rozmawiamy? To, co mamy, co chcemy mieć, co nigdy nie będzie nam dane? Cały czas brakuje tu tego ,,czegoś”. Brakuje w tym wszystkim ducha. Bo to właśnie duch – nasze serce określa i determinuje kim jesteśmy. Serce w którym jest wielka dziura. Dziura, której nie możemy wypełnić sobą nawzajem, a którą może wypełnić tylko Bóg. Dlatego mówimy o sobie: TRÓJCA DO PARY. Bo jak pisał abp Sheen: „Żeby serce kochało, konieczna jest trójca – Kochający, kochany oraz Miłość sama.” M&M