ŚLUB,  WIARA,  ZWIĄZEK

Ona: Przewodnik po Mszy ślubnej. #1 Obrzędy wstępne.

Przedślubne przygotowania potrafią pochłonąć do reszty i naprawdę nie trzeba się bardzo starać, aby zatracić sens tego, do czego tak właściwie się przygotowujemy. Jeśli chcemy, aby wszystko było rzeczywiście na swoim miejscu, warto do ślubnego plannera dopisać jeszcze jeden punkt – zaplanowanie Mszy ślubnej.

Przeczytaj także: Czy wszystko można zaplanować?

Msza ślubna, tak jak każda inna, rozpoczyna się procesją wejścia, która przebiega według określonego porządku. Na jej czele niesiona jest kadzielnica, zachęcająca do wielbienia Boga. Za nią świece, mówiące o Bogu – Światłości oraz krzyż – znak przychodzącego Chrystusa. Następnie księga Ewangelii, zawierająca słowo Boże. Na samym końcu idzie kapłan, a za nim do procesji dołączają, stojący jak dotąd na końcu kościoła, narzeczeni.

Aby idąc w procesji nie myśleć tylko o tym, by się nie potknąć, warto zagłębić się w jej wymowę. Pierwowzorem procesji wejścia jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy na święta Paschy, w czasie których miał złożyć z siebie ofiarę doskonałą. Procesja wejścia ma więc przede wszystkim uświadamiać zgromadzonym przyjście Chrystusa i Jego obecność wśród modlących się. Ponadto, przypomina nam, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości, a nasze życie jest nieustanną pielgrzymką ku Niebu. Procesja na wejście jest początkiem – dla wszystkich zgromadzonych początkiem Mszy, dla narzeczonych także początkiem nowej, wspólnej drogi – idąc główną nawą kościoła, stawiają oni ostatnie narzeczeńskie kroki, aby opuścić mury świątyni już jako mąż i żona.

Przeczytaj także: Za rok będę żoną!

Początkowo procesja na wejście odbywała się w milczeniu. Jak podaje tradycja to dzięki papieżowi Celestynowi I dziś podczas procesji rozbrzmiewa śpiew na wejście. Ma on za zadanie pogłębić jedność zgromadzonych, przekierowując ich myśli z sukni Panny Młodej na misterium Mszy. Śpiew na wejście w zależności od naszych upodobań może wykonać chór wraz z ludem, bądź też sam chór lub sam lud. Śpiewana może być wybrana przez nas pieśń (próbowałam zrozumieć, ale nie rozumiem utartego przeświadczenia, że jeśli „alleluja” to tylko ze „Shreka”), bądź też, w zależności od wybranego formularza, jedna z trzech antyfon:

Formularz 1:

Niech Bóg ześle wam pomoc z miejsca świętego * i niech was wspiera z nieba. * Niech wam udzieli, czego w sercu pragniecie, * i wypełni każdy wasz zamysł. (O. W. Alleluja.)

Formularz 2:

Panie, nasyć nas w zaraniu swoją łaską, * abyśmy mogli radować się i cieszyć przez wszystkie dni nasze. * Dobroć Pana niech będzie nad nami * i nad dziełami rąk naszych. (O. W. Alleluja.)

Formularz 3:

Każdego dnia będę błogosławił Ciebie, Panie, * i na wieki wysławiał Twoje imię, * bo jesteś dobry dla wszystkich, * a Twoje miłosierdzie na wszystkim, co stworzyłeś. (O. W. Alleluja.)

Po przybyciu do ołtarza kapłan i ministranci wykonują głęboki pokłon w jego kierunku i przyklękają przed tabernakulum z Najświętszym Sakramentem. Niesiony w procesji krzyż i świeczniki umieszcza się przy ołtarzu, a Księgę Ewangelii kładzie na nim. Kapłan podchodzi do ołtarza i całuje go, a następnie okadza, obchodząc go dookoła. Poprzez wszystkie te gesty oddawana jest należna cześć temu, w Imię którego wszyscy zgromadzili się w kościele. Bo, uwaga, to wcale nie Para Młoda jest tu najważniejsza i to nie ona ma być w centrum tego dnia. W końcu wszystko co mamy (a więc i siebie nawzajem) ma swoje źródło w Bogu. Stąd, kiedy zakończy się śpiew na wejście, kapłan i wierni stojąc żegnają się – w ten sposób pokazują, że ich poczynaniom towarzyszy błogosławieństwo krzyża. Kolejnym elementem jest odmawiane przez całą wspólnotę Panie, zmiłuj się nad nami  i Chwała na wysokości. Następnie kapłan wzywa lud do modlitwy mówiąc „Módlmy się” – wszyscy razem z kapłanem trwają przez chwilę w milczeniu. Ta chwila ciszy może wzbudzać zainteresowanie – czy księdzu coś się stało, a może się pogubił i nie wie co dalej? Zamiast wychylać głowy z ławek, zastanawiając się czy wszystko aby na pewno jest w porządku, mamy w tym momencie uświadomić sobie, że stoimy w obecności Boga. Jest to także czas dla nas, by w modlitwie osobistej wypowiedzieć swoje prośby (jeśli wciąż zastanawiacie się co najlepiej ofiarować Parze Młodej w prezencie, to już wiecie). Milczenie przerywa odmawiana przez kapłana kolekta (w zależności od wybranego formularza, jedna z trzech wersji):

Formularz 1:

Boże, Ty uświęciłeś związek małżeński przez tak wzniosły sakrament, że stał się obrazem mistycznego związku Chrystusa z Kościołem, † spraw, aby ci nowożeńcy, którzy z wiarą przyjmują ten sakrament, * przez całe życie urzeczywistniali to, co on wyraża. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności   Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

albo

Boże, Ty stworzyłeś mężczyznę i kobietę, aby stanowili   jedno, † złącz węzłem niepodzielnej miłości tych, którzy zawierają związek małżeński, * udziel im daru płodnej miłości i uczyń ich jej świadkami. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki  wieków.

Formularz 2:

Wysłuchaj, Boże, nasze pokorne prośby i udziel tym nowożeńcom swojej łaski, † aby zwierając małżeństwo przy   Twoim ołtarzu, * umocnili się we wzajemnej miłości. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Formularz 3:

Wszechmogący Boże, spraw, aby Twoi słudzy, którzy mają się połączyć przez sakrament małżeństwa, * wzrastali w wyznawanej wierze i obdarzyli Twój Kościół wierzącym potomstwem. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg przez wszystkie wieki wieków. 

W tej chwili kończą się obrzędy wstępne Mszy, których głęboka symbolika uzmysławia nam, że nie jest to tylko zwykłe przejście do ołtarza i oczekiwanie, aż ksiądz skończy wreszcie gadać, byśmy mogli zasiąść w bardziej lub mniej wygodnych kościelnych ławkach. Ich zrozumienie pozwoli świadomie przeżyć Mszę ślubną już od pierwszych jej chwil.

M.

On: Przewodnik po Mszy ślubnej. #1 Obrzędy wstępne.

 

Czegokolwiek byśmy o sobie nie powiedzieli, to czy to wystarczy, by opisać kim jesteśmy? Czy zainteresowania, obecne zajęcie lub praca są w stanie wyczerpać treść słowa ,,ona” i „on”’? Możemy powiedzieć, że jej ulubiony kolor to niebieski a jego czerwony; że ona nie wyobraża sobie poranka bez kawy a on bez herbaty; że ona dorabia na waciki (i ślub) ucząc chemii i biologii, w wolnym czasie eksperymentuje w kuchni z potrawami z różnych stron świata, amatorsko robi sesje zdjęciowe i zajmuje się ich obróbką, podczas gdy on interesuje się historią, polityką międzynarodową, podróżami i dobrymi piwami. Możemy, ale czy to wystarczy? Co sprawia, że ona to ona, a on to on? To co umiemy, to co robimy, to z kim rozmawiamy? To, co mamy, co chcemy mieć, co nigdy nie będzie nam dane? Cały czas brakuje tu tego ,,czegoś”. Brakuje w tym wszystkim ducha. Bo to właśnie duch – nasze serce określa i determinuje kim jesteśmy. Serce w którym jest wielka dziura. Dziura, której nie możemy wypełnić sobą nawzajem, a którą może wypełnić tylko Bóg. Dlatego mówimy o sobie: TRÓJCA DO PARY. Bo jak pisał abp Sheen: „Żeby serce kochało, konieczna jest trójca – Kochający, kochany oraz Miłość sama.” M&M