ŚLUB,  WIARA,  ZWIĄZEK

Ona: Przewodnik po Mszy ślubnej. #4 Przysięga.

„Ja, M., biorę sobie Ciebie, M., za męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i wszyscy Święci.”

Miłość, wierność, uczciwość małżeńską. I to wszystko aż do śmierci! Czy zdaję sobie sprawę z tego jak wiele obiecuję?

Ślubuję Ci miłość

Ślubuję Ci bliskość

Są takie dni kiedy moim ulubionym miejscem jest odległość między Twoim prawym i lewym ramieniem. Są też dni, kiedy to Ty czekasz na jakiś jeden mój gest. Ślubuję Ci pamiętać o Twoich potrzebach, nie tylko wtedy kiedy będę chciała zaspokoić moje pragnienie bliskości.

Ślubuję Ci nie robić min

Nie będę robić min kiedy po raz kolejny będę musiała wynieść po Tobie naczynia do kuchni, wkurzać się kiedy zajmiesz rano łazienkę i strzelać fochów kiedy znowu czegoś tam się nie domyślisz. Ślubuję Ci zwalczać mój egoizm, wyzwalać się z mojego „ja”, by być darem dla Ciebie, by w najmniejszym nawet akcie służby wywyższyć nasze wspólne dobro.

Ślubuję Ci prasować koszulę kiedy będę zła

Zrobię dla Ciebie obiad, wyprasuję Ci koszulę i wstanę w nocy do płaczącego dziecka. Nawet kiedy, jak to mówisz „zakręcę się w lewo” i nie będę miała humoru, kiedy mnie wkurzysz albo zasmucisz. Nie po to by pokazać jaka to ja nie jestem, nie po to by wypominać Ci, że teraz Twoja kolej by się odwdzięczyć. Ślubuję Ci bezinteresowność, niezależnie od samopoczucia.

Przeczytaj także: Kocham Cię bo chcę. I już.

Ślubuję Ci wierność

Ślubuję Ci zrezygnować z kawy

Ślubuję Ci wierność w rzeczach małych, wierność w codzienności. Kiedy rano będę musiała wybrać między upragnioną kawą a zrobieniem dla nas śniadania do pracy, zrezygnuję z kawy.

Ślubuję Ci być wierną wyborowi

Kiedy mój kolega z pracy okaże się rozumieć mnie w kwestiach, w których my już od dawna się nie dogadujemy, obiecuję pozostać Ci wierną. Ślubuję Ci, że bez względu na wszystko pozostanę wierna wyborowi i każdego dnia od nowa będę wybierać Ciebie.

Ślubuję Ci uczciwość małżeńską

Ślubuję Ci zawsze być po Twojej stronie

W dyskusji czy konflikcie z innymi nigdy nie stanę przeciwko Tobie, ale zawsze będę po Twojej stronie, a wszelkie kwestie sporne będę załatwiać z Tobą w cztery oczy. Nigdy nie wyśmieję Cię wobec innych ludzi, ani nie będę obgadywać Cię podczas Twojej nieobecności.

Ślubuję Ci, że nigdy Cię nie wykorzystam

Nie będę stawiała mojej wygody i moich potrzeb ponad Tobą. Ślubuję, że nigdy Cię nie wykorzystam, mówiąc „zrób to, bo ja nie mam czasu”, kiedy w rzeczywistości zwyczajnie nie będzie mi się chciało.

Ślubuję Ci, że nie opuszczę Cię aż do śmierci

Ślubuję Ci, że nie opuszczę Cię fizycznie

Ślubuję Ci, że będę przy Tobie „na dobre i na złe”. Nie zostawię Cię, jeśli pojawią się problemy w pracy. Nie zostawię Cię, jeśli zachorujesz. Nie zostawię Cię nawet jeśli mnie zdradzisz.

Ślubuję Ci, że nie opuszczę Cię duchowo

Ślubuję Ci, że nic, nigdy nie będzie dla mnie ważniejsze od Ciebie – ani praca, ani zainteresowania, ani marzenia. Zawsze będę żyła z Tobą, a nie obok Ciebie.

Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i wszyscy święci

Mam świadomość, że tych wszystkich obietnic mogę dotrzymać tylko z Bożą pomocą. Bez Niego możemy budować nasz dom, ale tylko z Nim możemy go budować na Skale.

Przeczytaj także: Wybierz dobry fundament Miłości!

M.

On: Przewodnik po Mszy ślubnej. #4 Przysięga.

Czegokolwiek byśmy o sobie nie powiedzieli, to czy to wystarczy, by opisać kim jesteśmy? Czy zainteresowania, obecne zajęcie lub praca są w stanie wyczerpać treść słowa ,,ona” i „on”’? Możemy powiedzieć, że jej ulubiony kolor to niebieski a jego czerwony; że ona nie wyobraża sobie poranka bez kawy a on bez herbaty; że ona dorabia na waciki (i ślub) ucząc chemii i biologii, w wolnym czasie eksperymentuje w kuchni z potrawami z różnych stron świata, amatorsko robi sesje zdjęciowe i zajmuje się ich obróbką, podczas gdy on interesuje się historią, polityką międzynarodową, podróżami i dobrymi piwami. Możemy, ale czy to wystarczy? Co sprawia, że ona to ona, a on to on? To co umiemy, to co robimy, to z kim rozmawiamy? To, co mamy, co chcemy mieć, co nigdy nie będzie nam dane? Cały czas brakuje tu tego ,,czegoś”. Brakuje w tym wszystkim ducha. Bo to właśnie duch – nasze serce określa i determinuje kim jesteśmy. Serce w którym jest wielka dziura. Dziura, której nie możemy wypełnić sobą nawzajem, a którą może wypełnić tylko Bóg. Dlatego mówimy o sobie: TRÓJCA DO PARY. Bo jak pisał abp Sheen: „Żeby serce kochało, konieczna jest trójca – Kochający, kochany oraz Miłość sama.” M&M