ZWIĄZEK

Ona: Randkowanie.

Jeśli zaobserwowałaś u siebie: brak apetytu, bezsenność, brak logicznego myślenia bądź utrudnioną zdolność koncentracji to prawdopodobnie jesteś zakochana (ewentualnie cierpisz jeszcze z powodu poświątecznego przejedzenia lub masz problemy z ciśnieniem). Zakochanie to nie Miłość, o czym pisaliśmy już wcześniej.

Przeczytaj także: Dotąd dwoje, lecz jeszcze nie jedno, odtąd jedno, chociaż nadal dwoje.

Można jednak kochać i kochając, zakochiwać się nieskończoną ilość razy w swoim wybranku. Bo jak pisał Gałczyński „Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie.” Trzeba nieustannie, na każdym kroku okazywać Miłość.

Przeczytaj także: Nie tylko od święta, ale na co dzień.

Ludzie rozstają się, bo popadają w rutynę. Wierzcie mi, że kiedy zaczynałam się spotykać z M. to istną abstrakcją było dla mnie to, że można spędzać z jedną osobą niemalże cały swój wolny czas. Byłam przekonana, że przesiadywanie godzinami w kawiarniach, wspólne gotowanie, spacery i to wszystko co robią zakochani, musi się prędzej czy później znudzić. Otóż nie musi, a cały sekret leży w tym, by nigdy nie przestawać się starać. Bez względu na to czy jesteście razem tydzień, miesiąc, rok, dziesięć lat czy może właśnie obudziliście się po wczorajszej imprezie z okazji waszego srebrnego jubileuszu, dzień dzisiejszy jest idealnym dniem na randkę!

Idealna randka w 5 krokach

1. Nie tylko 14 lutego.

Nie ma czegoś takiego jak zły czas na randkę, ale dobrze jest randkować nie tylko dlatego, że z okazji zbliżających się walentynek trąbią na każdym kroku o konieczności kupna bukietu kwiatów i rezerwacji stolika w drogiej restauracji.

Każda para ma swoją historię. Niech randkowanie stanie się pewną tradycją, celebracją ważnego dla was dnia, jak ten w którym on po raz pierwszy wyznał ci miłość lub ten, w którym po raz pierwszy założył skarpetki do pary (skoro ideały często rodzą się z tego co marne w oczach ludzi, to dlaczego by nie z dopasowanych skarpetek?).

2. Myślenie nie boli.

O złe miejsce wcale nie tak trudno.

Nie każdy jest miłośnikiem karaoke, skoków ze spadochronem i ze smakiem zajada się kuchnią francuską. Idealną randką może okazać się popołudniowy seans w kinie, spacer i wspólnie przygotowana carbonara.

3. Ofiara z własnego ego.

Wbrew obiegowej gimbo-opinii, Miłość tylko miejscami jest drogą usłaną z płatków róż. Dużo częściej jest to wyrzekanie się własnego „ja” dla twojego „ty”. Kochając zgadzamy się, że więcej radości jest w dawaniu aniżeli w braniu, a więc rezygnując z własnych pragnień na rzecz realizacji pragnień drugiego tak naprawdę działamy na swoją korzyść i sprawiamy że zaplanowana przez nas randka ma szansę stać się jedną z tych idealnych.

4. Powrót do przeszłości.

Wyjściu na pierwszą randkę towarzyszy pewien rytuał. Kiedy już uporasz się ze złowrogą szafą i stwierdzisz, że jednak masz się w co ubrać, spędzasz godziny przed lustrem, bo mimo iż wiesz że dla niego jesteś Najprzepiękniejsza, to właśnie dlatego chcesz podkreślić to co jest w tobie najbardziej urzekające.

Czy wiesz, że nie byłaś urzekająca tylko tego dnia kiedy zdecydował się z tobą umówić, a on nie zdobył cię tylko raz kiedy wyznał ci miłość? I tak jak on zdobywa cię każdego dnia na nowo, tak ty masz urzekać go każdym spojrzeniem, słowem i gestem. A randka to idealna ku temu okazja!

5. Trójca do pary.

Z budowaniem Miłości jest trochę jak ze stawianiem domu. Nie trzeba być architektem, by wiedzieć że solidny fundament to podstawa.

„Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony. Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki.”

Mt 7, 24-27

Sylwia Grzeszczak rekomenduje budowanie „domu” na piasku (KLIK jeśli dajesz łapkę w górę dla Sylwii), ja polecam, poprzez randkowanie, Miłość budować na Tym, który jest Miłością. Ideał stawiać na Ideale. Bo jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym miejscu (brzmi logicznie, więc może jednak dasz łapkę dla św. Augustyna?).

M.

On: Randkowanie.

Czegokolwiek byśmy o sobie nie powiedzieli, to czy to wystarczy, by opisać kim jesteśmy? Czy zainteresowania, obecne zajęcie lub praca są w stanie wyczerpać treść słowa ,,ona” i „on”’? Możemy powiedzieć, że jej ulubiony kolor to niebieski a jego czerwony; że ona nie wyobraża sobie poranka bez kawy a on bez herbaty; że ona dorabia na waciki (i ślub) ucząc chemii i biologii, w wolnym czasie eksperymentuje w kuchni z potrawami z różnych stron świata, amatorsko robi sesje zdjęciowe i zajmuje się ich obróbką, podczas gdy on interesuje się historią, polityką międzynarodową, podróżami i dobrymi piwami. Możemy, ale czy to wystarczy? Co sprawia, że ona to ona, a on to on? To co umiemy, to co robimy, to z kim rozmawiamy? To, co mamy, co chcemy mieć, co nigdy nie będzie nam dane? Cały czas brakuje tu tego ,,czegoś”. Brakuje w tym wszystkim ducha. Bo to właśnie duch – nasze serce określa i determinuje kim jesteśmy. Serce w którym jest wielka dziura. Dziura, której nie możemy wypełnić sobą nawzajem, a którą może wypełnić tylko Bóg. Dlatego mówimy o sobie: TRÓJCA DO PARY. Bo jak pisał abp Sheen: „Żeby serce kochało, konieczna jest trójca – Kochający, kochany oraz Miłość sama.” M&M